Choć tłuszcze wielu osobom kojarzą się z otyłością i niezdrowym jedzeniem, to kwasy wielonienasycone Omega 3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponieważ nie wytwarzamy ich samodzielnie, to podstawę pozyskiwania tych cennych substancji powinna stanowić odpowiednio zbilansowana dieta. Czym są kwasy Omega 3? Po co i na co należy je stosować? Jakie są ich właściwości i w jakich sytuacjach należy włączyć suplementację? W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, czym są te nieocenione dla zdrowia składniki i jakie korzyści przynosi ich regularne uzupełnianie. Zapraszamy!
Czym są kwasy tłuszczowe Omega 3 i gdzie występują?
Powszechnie określamy je mianem “zdrowych tłuszczy”. W rzeczywistości Omega 3 stanowią grupę kwasów tłuszczowych, które gwarantują prawidłowy przebieg wszelkich procesów zachodzących w organizmie. Po dostarczeniu do ciała z pożywieniem są one poddawane licznym przemianom enzymatycznym i wspierają zachowanie doskonałej kondycji zdrowotnej przez wiele lat. Do najważniejszych kwasów tłuszczowych Omega 3 można zaliczyć kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Ponieważ człowiek nie produkuje ich samodzielnie, to niezbędne jest spożywanie produktów, które są naturalnym źródłem. Występują w olejach lnianych i rzepakowych, orzechach oraz tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, sardynki i tuńczyk. Bardzo często wskazane jest także wspomaganie się suplementacją. Każdy kwas tłuszczowy Omega 3 nieco różni się działaniem i właściwościami, dlatego warto pozyskiwać je ze zróżnicowanych źródeł.
Kwasy Omega 3 – właściwości i działanie
Kwasy tłuszczowe Omega 3 wyróżniają się cennymi właściwościami i działaniem wspierającym zachowanie doskonałego zdrowia i umożliwiającym przebieg wielu procesów biologicznych. Mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, gdyż zmniejszają poziom trójglicerydów we krwi i pomagają unormować ciśnienie. Znacznie niwelują także ryzyko powstawania niebezpiecznych zakrzepów, poprawiając elastyczność żył, tętnic i innych naczyń krwionośnych. Trudno nie docenić również istotnej funkcji, jaką kwasy Omega 3 pełnią w utrzymaniu mózgu w idealnej kondycji i zapewnieniu prawidłowego przebiegu procesów poznawczych. Znacznie poprawiają koncentrację i ograniczają możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroby Alzheimera.
Do cennych właściwości kwasów tłuszczowych Omega 3 należy także zaliczyć wspieranie zdrowia oczu poprzez zapobieganie zwyrodnieniom plamki żółtej i innym schorzeniom. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu przyspieszają leczenie stanów zapalnych w organizmie, np. takich występujących w jelitach lub RZS. Istnieją również badania potwierdzające ogromny wpływ kwasów Omega 3 na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Skutecznie obniżają poziom “złego” cholesterolu LDL i zwiększają poziom tego “dobrego”, czyli HDL. Nie można także zapomnieć o tym, że kwasy tłuszczowe Omega 3 stanowią gwarancję licznych korzyści dla zdrowia psychicznego. Ponieważ efektywnie poprawiają nastrój, to ich suplementacja bardzo często jest zalecana osobom zmagającym się z depresją.
Co się dzieje, gdy brakuje Omega 3?
Niedobór kwasów Omega 3 w organizmie natychmiast objawia się problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości codziennego funkcjonowania. Do typowych objawów można zaliczyć np. znaczne osłabienie układu odpornościowego. Częste i trudne w przebiegu infekcje bardzo często są skutkiem zbyt niskiego poziomu tych cennych tłuszczy. Niedobór Omega 3 prowadzi także do powstawania alergii oraz pogorszenia stanu i wyglądu skóry, paznokci i włosów. Rozdrażnienie, nawracające stany depresyjne, nieustające zmęczenie oraz inne objawy związane ze złym samopoczuciem również należą do częstych przypadłości. Jednakże poza kruchymi włosami i bolesnymi skurczami istnieją znacznie poważniejsze powikłania związane z brakiem kwasów tłuszczowych Omega 3 w organizmie. Miażdżyca, nadciśnienie i zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia choroby nowotworowej to tylko kilka spośród wielu innych możliwych schorzeń.
Suplementacja Omega 3
W przypadku, gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie dostarczyć kwasów Omega 3 z pożywienia, to niezbędna staje się suplementacja. W tym celu należy wybierać sprawdzone preparaty apteczne najwyższej jakości. Najczęściej są one dostępne w postaci kapsułek, warto przemyśleć także zażywanie tranu – czyli naturalnego źródła Omega 3. Suplementacja jest nieoceniona w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, szczególnie w przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia dolegliwości układu sercowo-naczyniowego oraz problemów autoimmunologicznych. Zalecana się ją ludziom starszym, najbardziej narażonym na groźne skutki niedoborów. Suplementacja kwasów Omega 3 jest również niezwykle istotna u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Oprócz istotnych korzyści dla zdrowia matki i dziecka, zapobiega przedwczesnemu porodowi.
Pomimo licznych korzyści suplementacji kwasów tłuszczowych Omega 3, to nie można zapominać o zbilansowanej diecie bogatej w tłuste ryby, orzechy i oleje. Przed włączeniem preparatów aptecznych należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista pomoże dobrać dawkę do indywidualnych potrzeb i wieku danej osoby. Należy także zwrócić uwagę na przeciwwskazania i ograniczenia dotyczące zażywania takich suplementów u niektórych grup pacjentów. Szczególnie kobiety w ciąży, mimo licznych korzyści prozdrowotnych, powinny skonsultować przyjmowanie preparatu z lekarzem.
Kwasy Omega 3 – liczne korzyści
Trudno przecenić znaczenie, jakie kwasy Omega 3 wywierają na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dobrze zbilansowana dieta wspomagana suplementacją jest niezbędna, aby pozyskiwać te składniki w ilości, która będzie zaspokajała dzienne zapotrzebowanie. Niedobory wiążą się z wystąpieniem wielu dolegliwości i zagrażających życiu schorzeń. Dlatego w swoim planie żywieniowym obowiązkowo powinniśmy uwzględnić kwasy tłuszczowe Omega 3, co daje wiele korzyści i może pomóc w osiągnięciu świetnej kondycji i wspaniałego samopoczucia na wiele lat.